tatuaże smoki, symbolika i znaczenie

Tatuaż - smok jest "klasycznym" motywem tatuażu, popularny zarówno wśród mężczyzn i kobiet. W tatuażu smok pokazuje głęboki wpływ, japońskiej i chińskiej kultury która miała wpływ na zachodnie tatuaże przez niemal dwa stulecia. Na Dalekim Wschodzie, Smok reprezentuje cztery żywioły - ziemię, wiatr, ogień i wodę - i cztery strony świata - wschód, zachód, północ i południe - smoki są jednocześnie symbolem wody, ziemi, podziemia i nieba. Smok jako tatuaż jest kulturowo daleko idącym znakiem, którego pozorny zły humor powinien być interpretowany jako po prostu niemoralny, ani dobra, ani zła. Siły natury, oznaczają cykl życia i śmierci, a następnie ponownego narodzenia i odnowy.

Wygląd smoka jest taki sam już od zarania dziejów. Te gigantyczne, uskrzydlone, ziejące ogniem jaszczurki przypominają prehistoryczne stworzenia – dinozaury. Faktem jest, że smok wyrósł z ludzkiej wyobraźni. Jednak geneza potężnego smoka mogła wyrosnąć w dużej mierze przez odkrycie w Chinach i innych częściach świata z skamieniałości dinozaurów i innych gadów. Smok reprezentuje zarówno dobroczynne jak i wrogie elementy, w zależności od części świata, gdzie tchnął swój ognisty oddech.
W Chinach, te mitologiczne stworzenia były symbolem zarówno sił nadprzyrodzonych jak i władzy cesarskiej, zamieszkiwał w kręgach niebieskich. Często były one dostrzegane kiedy zbliżał się grzmot. Jako zmieniające kształt stworzenie, zostało osadzone w mitach i legendach chińskiej kultury, które mówią że smok jest przodkiem Chińczyków. W Japonii podobny wniosek został złożony, gdy pewien cesarz oświadczył, że był bezpośrednim potomkiem, samego smoka dlatego jest potężny i nieśmiertelny. Nie dziwi więc, że obraz smoka pojawił się w szatach cesarza, oznaczające tym samym ochronne moce smoka, jak i doczesną władzę cesarza.
Smoki reprezentują cztery żywioły, więc historie i mity o smokach, które miały władzę nad powietrzem, wodą, ziemia i ogniem dostosowywane były bezpośrednio do nich. Dla Chińczyków plujący ogniem smok był głównie związany z piorunem, a co za tym idzie grzmotu i sztuczne wywoływanie deszczu, który były symbol płodności. Smoki wodne miały chronić i stać na straży strumieni, jezior i rzek.

Oprócz elementarnych smoków były też unikalne smoki z mitów, legend i tradycji. Były smoki, które strzegły specjalnych skarbów i smoki, które miały szczególne zadania i obowiązki. Smoki często kontrolowały lub miały w posiadaniu Perły Mądrości i inne klejnoty lub przedmioty o magicznych właściwościach, które przenosiły wielką moc.

Zarówno japońskie i chińskie legendy są wypełnione historiami stworzeń, które w ramach swych szczególnych zadań, na koniec ich podróży, zostały przekształcone w smoki. W IX wieku, chińskiego smoka włączono do buddyjskiej koncepcji sztuki, w którym miał on rolę ochrony Buddy i świętego prawa buddyzmu. Można go znaleźć na drzwiach świątyni i na ścianach grobowców, miał on moc odpierania złych duchów. Najbardziej rozpoznawalny obraz smoka jest jeden, który ukazał się w dziewiątym wieku. Miał on długie, łuszcząca ciało, nogi, szpony, małe rogi, duże oczy pod krzaczastymi brwiami i ostre zęby. W łagodniejszych, aspektach były bezskrzydłe i związane z tęczą.

Na Zachodzie, wygląd smoka oznaczała zło. Kilku znanych chrześcijańskich świętych stoczyło bitwę z ogniem smoka. W obrazach przedstawiających słynną bitwę z Saint George, smok jest przedstawiany jako morski.
W walkach w całym imperium rzymskim i greckim, wojownicy używali emblematów z wizerunkiem smoka jako symbolem terroru. Było to widać u Wikingów, oraz w kulturach celtyckich, smok był godłem suwerennej władzy. Anglosasi mieli go na sztandarach. Dzisiaj, czerwony smok jest godłem Walii, a uważa się go za relikt czasów rzymskich w starożytnej Brytanii.

Gdziekolwiek smok się pojawił, jego siła i moc była najwyższa, czy był on używany jako zabezpieczenie, lub siły do pokonania. Pokonanie smoka było najwyższym sprawdzianem ludzkiej odwagi i męstwa. Legendy obfitują w bohaterów starożytnej Grecji walczących ze strażnikami jezior, bram i mokradeł. Smok, którego zabił grecki bohater, Jason w swoim dążeniu do skradzionego Złotego Runa jest potworem który pojawia się w kamiennej wieży zamku w mieście Ljubljana, Słowenia.
Dzisiaj widzimy smoka który w sumie jest fantastycznym, rajskim potworem. W chińskiej astrologii, jeśli urodziłeś się pod znakiem smoka, będziesz liderem raczej apodyktycznym. Projekt tatuażu smoka symbolizuje szlachetność, magię, moc transformacji i wyobraźni, wytrwałość, lojalność, moc i zdolności do przekraczania tego co zwyczajne. Dla tych, którzy wybrali smoki, smok oznacza odwagę, obowiązek, honor i wielkie zadanie. A kto z nas nie stara się poszukiwać, tego co najlepsze w nas samych? Taka jest niezwykła moc smoka.

tatuaże smoki, symbolika i znaczenietatuaże smoki, symbolika i znaczenietatuaże smoki, symbolika i znaczenie
~ aroaqua
7.12.2013, 00:42

Kolega z pracy ma na nodze smoka, do tej pory oceniałem to negatywnie jednak zmieniłem zdanie po przeczytaniu tego tekstu.