tatuaże węże, symbolika znaczenie

Wąż jest to motyw, który bardzo często występował i występuje w literaturze, sztuce, mitologii, a także w innych dziedzinach, na przykład w medycynie. Wąż występuje, jako emblemat lekarzy. Co ciekawe wąż symbolizuje bardzo sprzeczne ze sobą elementy, ponieważ wąż przede wszystkim kojarzy się nam ze złem, z pokusą, z szatanem, z grzechem czy z podstępem, ponieważ węża większość ludzi zna, jako węża, który kusił Ewę w raju i który sprowadził na ludzi trud pracy i znoje niepowodzeń. Jednakże wąż symbolizuje również energię, pierwotne kosmiczne siły, boskie oddziaływanie, nieśmiertelność, płodność, seks, przyjemność, pieszczoty, ostrożność, mądrość, dociekliwość, tajemnicę, dialektykę, logikę czy niespodziankę. Poza tym wąż to symbol chaosu, śmierci, samorództwa, materii, ziemi, słońca, wody, wiatru, głębiny, suszy, zniszczenia, odrodzenia jak również fallusa, duszy ludzkiej podświadomości, uzdrowienia, zdrowia, sekrety życia, zazdrość, perwersję, lenistwo, wróżbę, proroctwo, itp.
Co ważne wąż w dawnych czasach bardzo często był obiektem kultu jakiejś grupy ludzi. Pomimo tego, iż wąż ma bardzo obszerną symbolikę i symbolizuje nie tylko rzeczy złe, ale również te dobre czy te z życia codziennego, to wielu ludzi żyje w przeświadczeniu o jego negatywnej symbolice. Wąż przywołuje na myśl złe skojarzenia. Motyw węża możemy dostrzec w biblii w wielu opowiadaniach i wierszach, w tekstach piosenek czy na obrazach. Węże symbolizują przebiegłość i spryt. Wąż był właśnie, dlatego elementem umieszczonym w godle Slytherinu, jednego z domu w Hogwarcie w książkach o Harrym Potterze. Wszystkie osoby, które były umieszczone w tym domu charakteryzowały się wysoką inteligencją, sprytem, ale również zachłannością, honorem i wyższością nad innymi.
Motyw węża jest motywem, który można rozpracowywać na wiele sposobów. Jeżeli chcemy odgadnąć, w jakim celu motyw węża był umieszczony w jakiejś książce czy wierszu, wtedy musimy spojrzeć na kontekst całego zdania bądź fragmentu.

Brak Danych