tatuaże tribale, symbolika znaczenie

Tribal to abstrakcyjny wzór, którego nazwa pochodzi od słowa „plemienny”, „szczepowy”. Najczęściej wybierany wzór stylizowany na etniczny. Nie wiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w dawnych czasach tribal niósł przesłanie, opowiadał o życiu oraz o historii posiadacza takiego wzoru. Tatuaż w takiej formie był wyróżnieniem nie każdy mógł go posiadać, niejednokrotnie był to zaszczyt należało na niego zasłużyć.

Kiedyś, kiedy tribal posiadał przesłanie był również synonimem treści opowiadał o człowieku, który był właścicielem tego tatuażu. Krzywe linie oddawały ruch, faliste linie to symbole wody zaś faliste pionowe to symbole ognia. Tatuaż tribal był pewnego rodzaju trwałym zapisem historii w czasach, kiedy nie istniały jeszcze zapisy na papierze. Tatuaże uczestniczyły w tworzeniu społecznej hierarchii, nadzorował w mocy prawnej życie kulturalne a nawet religijne. Celem tatuażu tribal było informowanie a więc wykonywany był w miejscu widocznym dla osób postronnych, aby potrafiły go odczytać. Taki tatuaż określał, kim się jest, jaki się ma status oraz pracę. Tatuaże wykorzystywały żywioły tym samym określając, które rządzą a które zaś chronią. Status społeczny (niewolnik, pan lub wolny człowiek) to kolejne funkcje tatuażu tribal. Posiadanie rodziny czy też znaki potępiające wskazujące na to, że posiadacz jest człowiekiem złym. Podobnie traktowane były próby zmiany lub modyfikacji już raz wykonanego tatuażu. Zmiany miały przywoływać złe moce.

W dzisiejszych czasach tribal zatracił całą swoją moc i przekaz. Nie ma tatuatora, który potrafiłby za pomocą tribal przekazać historię i osobowość człowieka. Aktualne tatuaże to wciąż tak samo powielane symbole czasem zmieniane, aby zaspokoić gusta klienta. Brak w nich tego pierwiastka tajemniczości oraz treści, jaka byłą ważna kiedyś. Również zmiany położenia danych symboli z łydki na ramie zmieniło ich znaczenie.

Tribal jest bardzo charakterystyczny- to zarysowany kontur wypełniony jednolitym kolorem czarnym. Niedawno pojawiła się moda na dodawanie innych kolorów najczęściej czerwonego. Aby ten tatuaż wyglądał ładnie musi być wykonany z dużą precyzją, każde zawahanie lub jakikolwiek błąd może zaważyć na całościowym wyglądzie.
Jeśli komuś bardzo zależy na tym, aby posiadać tatuaż tribal w formie prymitywnej posiadającej przesłanie powinien udać się do Afryki. Istnieją tam plemiona, które nadal wykorzystują tatuaże, jako formę przekazu. Wykonanie tribala u dziewczynki lub chłopca jest oznaką przejścia w stan dojrzałości. Zabieg taki nie jest miły wykonywany prymitywnymi narzędziami sprawia wiele bólu. Afrykanie wierzą, że jeśli dobrze zniesie się okres, kiedy blizny się goją to dana osoba będzie w stanie dać sobie radę w życiu, pokonując jego trudy tak jak pokonały ból. Takie tatuaże wykonują starsi. Tatuaż wykonuje się przez pocięcie ciała nożem lub innym ostrym narzędziem. To właśnie blizny powstałe po takich cięciach tworzą tatuaże tribal. Dla Afrykanów taki tatuaż to określenie wieku, przynależności oraz rangi. Bardzo są cenione, ponieważ świadczą o dużej determinacji i twardości.

tatuaże tribale, symbolika znaczenietatuaże tribale, symbolika znaczenietatuaże tribale, symbolika znaczenie

Brak Danych