tatuaże ryby, symbolika znaczenie

Religie całego świata, różne kulty bóstw itp. bardzo często wiążą się z obszerną symboliką. Symbole są, różne, są to zarówno przedmioty, jak również stworzenia żywe. Jednym z symboli, które szczególnie odnoszą się do wielu religii są ryby. Ryby przede wszystkim są symbolem w Chrześcijaństwie. Ryba symbolizuje narodziny, nieśmiertelność, morze, chrzest, eucharystię, wolność, płciowość, obfitość, mądrość oraz odrodzenie.
Ryba odgrywa również ważną rolę w mitologii gdzie występowała i występuje w kulcie różnych bóstw na przykład: Afrodyty lub mniej znanych Niny, Atargatis czy Izydy. Ryba była również ważnym elementem, który poświęcano bogom, miała więc ona bardzo dużą wartość, że to właśnie ją poświęcano a nie jakieś inne zwierze. O tym, że to ryby były poświęcane bogom dowiedziono, kiedy archeolodzy odnaleźli ości ryb w Sumerze, w świątyni o nazwie al-Ubaid. Motyw ryb występuje w sztuce, w muzyce oraz w twórczości literackiej.
Chrześcijanom ryba kojarzy się z Jezusem i z Biblią oraz z przypowieścią o rozmnożeniu pokarmu. Kiedy Jezus z apostołami oraz tłumem ludzi na jakimś pustkowiu, dokonał czegoś naprawdę niemożliwego, bo rozmnożył pięć chlebów i dwie ryby na tyle części, że nie tylko każdy najadł się do syta, ale jeszcze wiele ułomków pozostało. Właśnie w tej przypowieści mamy do czynienia z motywem ryb, które oznaczać mogą również dobrobyt.
Ryba to ważny symbol, jednakże głównie kojarzy się z religiami i z ich elementami kultu bądź wierzenia. Symbolika zaś w znacznie mniejszym stopniu występuje w książkach, wierszach czy na obrazach. Z motywem ryby istnieje jedno powiedzenia, które bardzo często wypowiada się wtedy, kiedy dana osoba rzadko, kiedy choruje, lub w danym momencie nie cierpi na żadne dolegliwości. Wtedy może ona usłyszeć słowa: „Jesteś zdrów jak ryba”. Może to oznaczać, że ryba to także symbol zdrowia i sił witalnych. Poza tym trzeba pamiętać, że tran jest niesamowicie zdrowy dla nas a jest to produkt, który jest wytworem powstałym z ryb.

Brak Danych